Oszczędzanie baterii w laptopie

Wydłużanie żywotności baterii w laptopie. Sposoby i porady.

słaba bateria w laptopie

Oprócz podstawowych parametrów, które powinien posiadać dobry laptop, jednym z najważniejszych elementów jest bateria. To w końcu ona odpowiada za czas pracy komputera bez konieczności podłączenia go do zasilania. Laptop to komputer przenośny, którego często używamy w miejscach, w których nie możemy go podłączyć pod prąd. Dlatego ważne jest, aby dbać o żywotność naszej baterii. Niestety, w trakcie użytkowania komputera, baterie tracą swoją moc i czas ich działania drastycznie spada, co może przyczynić się do nieefektywnej i złej pracy komputera. W tym artykule przyjrzymy się popularnym sposobom jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie.

Używaj oryginalnego zasilacza

Jeżeli zepsuł Ci się kabel zasilający laptop warto, zamiast taniego zamiennika kupić oryginał od producenta komputera. Tym sposobem eliminujemy wszelkie problemy, które mogą wynikać z korzystania z nieoryginalnego produktu. Tańsze, uniwersalne wytwarzane są tak, aby pasowały do, jak największej ilości modeli, co może powodować zwarcia, problemy z ładowaniem, a nawet awarie komputera.

Unikaj przegrzewania laptopa

Przegrzewanie się komputera może prowadzić do poważnych usterek. Jeżeli poczujesz, że Twój laptop mocno się nagrzewa, przerwij pracę i odłóż sprzęt na kilka minut. Oszczędzi to działanie baterii, która przy zbyt wysokiej temperaturze pracuje na najwyższych obrotach tak jak zresztą cały komputer. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się w podkładkę chłodzącą do laptopa, która pozwoli utrzymać korzystną dla pracy komputera temperaturę. Zawsze jednak pamiętajmy o tym, aby nie korzystać z laptopa w mocno nasłonecznionych miejscach i w pobliżu źródeł ciepła.

Wysoka temperatura potrafi być szkodliwa nie tylko dla baterii. Aby utrzymać laptopa w optymalnym stanie użytkowania, warto go od czasu do czasu wyczyścić w środku oraz wymienić pastę termoprzewodzącą, gdyż zbierający się we wnętrzu kurz stanowi najczęstszą przyczynę przegrzania komputera.

Rozładowywanie baterii do końca?

Po internecie krąży dużo mitów na temat tego, jak używać i ładować baterię w naszym laptopie. Wbrew powszechnie przyjętej opinii, bateria nie powinna być nigdy rozładowana ponieważ wpływa to na jej trwałość. Podobnie jest w przypadku pełnego naładowania. Jeżeli dodatkowo korzystamy z baterii, która cały czas jest podłączona do zasilania, możemy zniszczyć akumulator.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z rozładowaną baterią lub ze stanem pełnego naładowania, warto zmienić ustawienia naszego komputera, które ustalą kiedy bateria zostanie odłączona lub będzie się wyczerpywać.

Pamiętajmy jednak, że zawsze warto korzystać z trybu energooszczędnego, oraz zmniejszać jasność ekranu, która zdecydowanie wydłuży czas pracy naszego laptopa. Wyłączajmy aplikacje, z których nie korzystamy oraz nie zapominajmy o prawidłowym wyłączaniu naszego sprzętu, gdyż w trybie uśpienia bateria nadal pracuje.

 

Serwis komputerowy Łódź.

Jeżeli natomiast Twój laptop uległ awarii i nie wiesz jak go naprawić, zapraszamy do naszego serwisu komputerów i laptopów w Łodzi. Profesjonalnie, szybko i uczciwie naprawiamy każdą usterkę związaną z software’m oraz hardware’m urządzeń. Zadzwoń już teraz pod numer 797 778 721 lub odwiedź nasze biuro przy ulicy Legionów 93/95 w Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.