Zakładanie sieci internetowej – co musisz o tym wiedzieć?

Nie potrafimy sobie wyobrazić dzisiejszego świata bez internetu oraz sieci komputerowych. A jak takie sieci zakłada się? Najpierw zaczynamy od odpowiedniej topologii. W dzisiejszych czasach zazwyczaj wykorzystuje się do tego topologię gwiazdową co oznacza, że skupiska dołącza się do jednej szyny typu bus. Należy pamiętać, że topologię gwiazdową wykorzystuje się w sieciach amatorskich. A co należy brać oprócz tego pod uwagę?

Przepustowość sieci – czym jest i do czego wykorzystujemy?

Czym jest przepustowość sieci? Przepustowość to inaczej maksymalną prędkość przesyłu danych. Jak wybrać odpowiednią przepustowość sieci LAN? Trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • do czego ją wykorzystujemy? – informacja ta jest ważna, aby wybrać jedną z dwóch technologii 10Base-T (10 Mb/s) oraz sieć 100Base-TX (100 Mb/s).

  • jak duża ona ma być? – jest to istotne ze względu na opłacalność jej zakładania. W tym przypadku warto pomyśleć też czy nie warto jej podzielić na podsieci z wykorzystaniem przełączników, mostów itp.

  • gdzie ją umieścimy? – w tym przypadku musimy wiedzieć gdzie wstawimy szafę dystrybucyjną z aktywnym osprzętem sieciowym takim jak koncentratory, przełączniki itp. Musimy również zmierzyć ile będziemy potrzebowali metrów rynienek i kabla.

A propos kabli podczas ich wyboru oraz montażu należy pamiętać o ważnych rzeczach. Muszą one być prowadzone równolegle oraz prostopadle do korytarzy. Dzięki temu łatwiej będzie dokonywać konserwacji kabli. Jeśli chodzi o otwartą przestrzeń to należy je mocować co 1,25-1,5m, aby kable nie były obciążone ich własnym ciężarem. A czego nie wolno? Kabli sieciowych nie wolno prowadzić wzdłuż kabli energetycznych. Muszą być one oddzielone od źródeł zakłóceń elektromagnetycznych.

Innymi ważnymi kwestiami, o których trzeba pamiętać podczas zakładania sieci komputerowych jest:

  • Promień skrętu kabla UTP powinien być większy niż ośmiokrotna jego średnica.

  • Przy spinaniu kilku kabli należy pamiętać, aby nie należy ściągać ze sobą spinki do stopnia powodującego deformację wiązki.

  • Nie należy rozciągać kabli oraz nie prowadzić ich na zewnątrz budynku.

  • Różnicuj rodzaje kabli

Jeśli potrzebujecie Państwo założyć sieć Lan np. u siebie w firmie, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.