Odzyskiwanie danych oraz ich zabezpieczanie

Czego najbardziej się boisz podczas korzystania z komputera? Że coś stanie się z Twoimi danymi prawda? Utrata cennych danych może być kosztowna zwłaszcza w przypadku komputera służbowego, który zawiera dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Co zrobić, aby nie stracić danych z Twojego komputera? Przede wszystkim warto:

  • robić kopie zapasowe danych – najlepiej na jakiś dyskach zewnętrznych lub w chmurze (np. Google Drive, Dropbox)

  • mieć zainstalowany program antywirusowy.

Skuteczne zabezpieczenie antywirusowe

Zanim przejdziemy do wytłumaczenia jak można odzyskać dane to wspomnimy co nieco o tym jak je zabezpieczyć, aby odzyskiwanie nie było potrzebne. Podstawową rzeczą, o której warto pamiętać jest posiadanie aktualnego programu antywirusowego na swoim komputerze. Pomoże on ochronić komputer przez wirusami komputerowymi. Najpopularniejsze z nich to:

  • kon trojański – m.in. szpieguje dane użytkownika

  • spyware – śledzą m.in. naszą historię przeglądania stron

  • keylogger – rejestrator klawiszy, można dzięki niemu wykraść nasze hasła i dane

Warto też pamiętać, aby hasła do naszych istotnych danych były jak najtrudniejsze. Przede wszystkim mowa tu o danych bankowych, które mogą wykraść hakerzy.

A co w przypadku awarii sprzętu?

Ale są przecież przypadki, w których nie zachowamy naszych plików, a nasz dysk ulegnie uszkodzeniu? Jeśli się na tym znasz to możesz go naprawić. A jeśli nie to takiej opcji nie polecamy. Inną możliwością na odzysk danych z uszkodzonego dysku jest oprogramowanie do tego stworzone. Natomiast nie daje ono gwarancji sukcesu. Najlepszym sposobem na odzyskanie danych jest oddanie sprzętu w ręce fachowców. Osoby zajmujące się tym zawodowo zdołają odzyskać dane nie tylko z mechanicznie popsutego nośnika, ale również w kwestiach związanych z softem. 

Jeśli masz taki problem ze swoim sprzętem, to serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.