Naprawa płyty głównej – kiedy i jak to się robi?
Co jest najważniejszą częścią wnętrza komputera? Pamięć RAM, procesor, dysk twardy? A może karta graficzna? Żadna z tych rzeczy nie mogłaby działać gdyby nie rdzeń każdego komputera czyli płyta główna. Dlaczego zadaliśmy te pytania? Ponieważ często kiedy kupujemy nowy komputer pamiętamy o wydajnym procesorze, bardzo dobrej karcie graficznej obsługującej grafikę 3D, czyli odpowiedniej liczbie gigabajtów pamięci RAM. A żaden z tych podzespołów nie będzie działał optymalnie jeśli nie wybierzemy dobrej płyty graficznej.
Ale dlaczego o tym piszemy? Bo poza tym, że jest ona bardzo istotna dla działania całego komputera, to ona również, jak wszystko inne, ulega uszkodzeniu.
Co naprawia się na płycie głównej?
Wśród najczęstszych rzeczy naprawianych na płycie głównej są przede wszystkim dwa elementy. Są to:
-
układy BGA – wymiana polega na reballingu układu – cały proces wykonywany jest przy pomocy specjalistycznego urządzeń dzięki którym układ zostaje usunięty z płyty głównej oraz ponownie do niej przylutowany. Do montażu wykorzystuje się kulki ołowiane, które gwarantują lepsze połączenie układu,
-
układy KBC – są one ręcznie (mają nawet 176 nóżek), co wymaga dużej biegłości. Po wlutowaniu układów KBC wykonywana jest inspekcja wizyjna za pomocą mikroskopu.
Kiedy nie działa płyta główna?
Problemy z płytą główną mogą występować:
-
kiedy nie możesz uruchomić laptopa,
-
kiedy system samoczynnie uruchamia się ponownie,
-
kiedy masz problemy z wyświetlaniem obrazu,
-
kiedy komputer sam wyłącza się w czasie pracy,
-
kiedy masz problemy z ładowaniem baterii,
-
kiedy nie działają złącza USB, HDMI lub inne,
-
kiedy masz problemy z klawiaturą,
-
kiedy problemy z ładowaniem baterii.
Jeśli masz problemy z płytą główną lub inną częścią komputera to zapraszamy do kontaktu z nami.